מכתב מהעתיד

לא מזמן סיימתי לקרוא את הספר "אשתו של הנוסע בזמן" (ספר מקסים ומומלץ ביותר!), תוך כדי קריאה תהיתי איך יכלו להראות חיינו אם היינו יודעים מה יקרה לנו בעתיד. לא ברמה פרטנית אבל בגדול, אם למשל נפגוש את אהבת חיינו, אם נהיה מאושרים, אם דברים יסתדרו כמו שאנחנו חולמים. האם דברים פחות יטרידו אותנו ביומיום בידיעה שהם יסתדרו בעתיד?

באחת הסדנאות של גבי ניצן (מחבר 'באדולינה' האגדית), יש תרגיל שנקרא "מכתב מ-אני העתידי". בתרגיל כותבים מכתב לעצמנו, מאת האני העתידי, למשל אני בעוד שנה כותבת מכתב לאני של היום. אפשר לכתוב מכתב על נושא מסוים שמטריד אותי היום ולהסתכל עליו מפרספקטיבה אחרת מהעתיד, ואפשר לכתוב מכתב כללי על החיים שלי בעוד שנה (או בעוד חודש או בעוד חמש שנים. כל אחד והעתיד שלו).

למה זה טוב? תחשבו מה היה קורה אם הייתם יודעים שהדבר שהכי מטריד אתכם היום, מסתדר על הצד הטוב ביותר בעתיד שלכם, נכון שזה מרגיע? זה מאפשר להסתכל על החיים שלנו מזווית אחרת ולהבין קצת דברים על עצמנו. קחו למשל משהו שהטריד אתכם מאוד לפני שנה, מה היה קורה לפני שנה אם הייתם יודעים את מה שאתם יודעים היום? אם האני שלכם מלפני שנה היה מקבל מכתב מכם מהיום, יש סיכוי טוב שהייתם מתנהלים אחרת ומרגישים אחרת.

מעבר לכל זה, ידוע שמחשבה בוראת מציאות, המכתב מהעתיד הוא סוג של חזון. אם נכתוב אותו, נצמד אליו ונאמין בו, יש סיכוי טוב שהוא יתממש, זה נקרא הדהוד של החיים שלי. אני אישית מכירה כמה אנשים שהגשימו דברים דרך המכתבים האלו וגם לי זה קרה לא פעם.

כשאתם יושבים לכתוב מכתב כזה, נסו לנקות את הראש ממחשבות, להתחבר ל-אני העתידי שלכם ובאמת להרגיש את המקום בו הוא נמצא. הרבה פעמים כשמתחילים לכתוב את המכתב הזה, חושבים שאנחנו יודעים מה הולך להיות כתוב בו, אבל.. כמעט ואף פעם זה לא יוצא כמו שחשבנו, יש הפתעות. מומלץ בחום לשבת רגע עם עצמכם בשקט ולכתוב, בראש פתוח ובמחשבה המשעשעת, מה צופן לי העתיד?

אפשר לכתוב על כל דבר ובכל תקופת זמן עתידית שתבחרו, זה כלל לא משנה, מה שחשוב הוא שתתחברו לזה. דאגו לחבר את המכתב שלכם למציאות העכשווית, בלי להפליג בפנטזיות חסרות קרקע. המכתב ייכתב בלשון הווה, תרגישו את עצמכם יושבים אי שם בעתיד וכותבים מכתב ל-אני בעבר שלכם.

גבי (ניצן) אומר שאנחנו חיים ביקומים מקבילים, טוען שעבר-הווה-עתיד חיים במקביל, זו רק התודעה שלנו שמחלקת אותם בצורה שאנחנו מכירים. מה שאומר שיש תקשורת בין ההווה לעתיד, ויש לנו שליטה מלאה על העתיד שלנו אם רק נרצה (ואנחנו רוצים. לא?). אני עדיין לא סגורה על התיאוריה הזו, אבל בהחלט מבינה אותה ואולי היא תעזור לחלק מכם להבין את המשמעויות של הדברים.

נחזור למכתב שלנו. אחרי שתכתבו, תקראו את המכתב ותרגישו שמשהו נרגע מבפנים, פתאום תציף אתכם תחושה שהכל בסדר עכשיו, דברים מקבלים פרופורציה, ההסתכלות משתנה. באחריות. ובכל פעם שתרגישו 'דאון' או חסרי שליטה בחיים שלכם, או שמשהו שהטריד אתכם ממשיך להטריד, חזרו וקראו את המכתב, זה מחזק.

ולסיום, אם תזכרו לקרוא שוב את המכתב שנה מיום שכתבתם אותו (או אחרי כל תקופת זמן אחרת שתבחרו), יש סיכוי ממש טוב שדברים ייראו כמעט אותו הדבר כמו שמתואר במכתב. נשמע הזוי? נסו ותווכחו.

Bookmark and Share

רוצה ליווי אישי? אשמח לדבר איתך גם במייל mermer@017.net.il

19 תגובות ל “מכתב מהעתיד”

 1. מאת יניב:

  את מדהימה, את יודעת? תמיד מצליחה להפתיע אותי בתפיסת עולם שלך, בתפיסה של החיים. בכל פעם אני לומד ממך משהו חדש. תמשיכי. אל תפסיקי.

 2. מאת הילה:

  שכנעת אותי!!!
  רק תזכירי לי ב-17.11.2010 לקרוא אותו שוב…
  איזה כייף שאת תמיד מצליחה להציף מצבים עכשווים באופטימיות

  אני מצטרפת ליניב מלמעלה ומוסיפה סימן קריאה בסוף… תמשיכי. אל תפסיקי!

  • מאת מיי-רב:

   אהובתי!!
   איזה כיף שאת פה!
   שמחה ששכנעתי אותך, מבטיחה לתת לך התראה בעוד שנה, כדי שתוכלי לפתוח את המכתב ולגלות את המציאות שלך.

   לא מפסיקה, רק לקחת הפסקה קצרה והנה אני שוב פה.
   נשיקות וחיבוק גדול!
   אוהבתותך

 3. מאת מיכל:

  נשמע כמו רעיון ממש טוב. מבטיחה לנסות

 4. מאת רייצ'ל:

  זה גאוני!
  אני חייבת לנסות את זה!!
  תודה על הרעיון ואיזה כיף שחזרת לכתוב

 5. מאת אורי:

  אני קצת מצליח להבין את הענין של עבר הוה עתיד ברמה הנקודתית של זה, מישהו פעם קרא לזה זכרונות מהעתיד, אם חושבים על זה יש בזה קצת הגיון על איך שהעולם עובד, הרבה פעמים קורה לי משהו שאני ממש מרגיש שכבר הייתי באותו המקום באותה סיטואציה. לפעמים אני מפרש את זה כחלום, אולי חלמתי ומאז שהתוודעתי לענין של זכרונות מהעתיד נראה לי שזה מסתדר ממש טוב.
  זה רעיון נחמד לכתוב את הזכרונות מעתיד שלי. אני אנסה את זה. תודה

  • מאת מיי-רב:

   צודק!! זכרונות מהעתיד!
   זה בדיוק זה, שכחתי לציין את זה בתוך הפוסט.
   אנחנו לחלוטין יכולים להתחיל לכתוב את הזכרונות שלנו מהעתיד, תנסה ותחזור לספר לי.

   ותודה על התזכורת :-)

 6. מאת לולה:

  זה ממש כמו לכתוב חזון, אבל בדרך קצת אחרת. רעיון טוב! ואגב, קראתי את אשתו של הנוסע בזמן, ספר מעולהההההההה!!
  ימים של שקט.

 7. מאת קרן:

  אשתו של הנוסע בזמן ספר מקסים וגם הרעיון של לכתוב מהעתיד הוא מקסים בעיני.
  נראה לי שאני אנסה את זה.
  ראיתי בתגובות על זכרונות מהעתיד, שמעתי על זה פעם ומאוד התחברתי, מענין אם אנחנו יכולים באמת ליצור את העתיד שלי ולייצר זכרונות עתידיים.
  ומצטרפת לשאר המגיבים – תכתבי עוד!

  • מאת מיי-רב:

   מבטיחה לכתוב עוד ואת תבטיחי לבוא לבקר.
   אשתו של הנוסע בזמן אכן ספר טוב, וזכרונות מהעתיד יש לכולנו מסתבר, אנחנו פשוט לא יודעים לקרוא לזה ככה או לזהות אותם.
   מאחלת לך הרבה זכרונות מהעתיד :-)

 8. מאת אייל:

  גבי ניצן איש מוכשר וצנוע, אני אוהב את חשיבה שלו ואת הכתיבה שלו, יש בו משהו אחר.
  הרעיון של מכתב מהעתיד הוא רעיון שנותן זוית הסתכלות אחרת, בדיוק כמו הספרים של גבי ניצן, הם מאפשרים מרחב חשיבה מזוית שונה.
  למשל בכל פעם שאני קורא את באדולינה אני מגלה שם משהו אחר, חדש, שלא שמתי לב אליו קודם. אולי זה בגלל התקופה בחיים שלי כשאני קורא ובכל זאת, הוא מצליח לתפוס אותי.

  בהזדמנות אני אנסה את המכתב מהעתיד זה נשמע לי מענין.
  ד"ש לגבי!

 9. מאת יונפי:

  שלום יקירה,
  ווא כל הכבוד , בהצלחה בדרך שבחרת.
  הפוסט הזה ממש בא לי בזמן.
  "דברים תמיד קורים בזמן נכון" אמרה מישהי חכמה (נחשי מי ?).
  ולכתוב את המכתב הזה מאד נכון לי עכשיו.
  הלוואי שיתגשם .
  לא אחשוף פרטים נוספים .
  תהיי בקשר :)
  יונפי

כתבו תגובה